fbpx
etykiety produktów żywnościowych

Na co zwracać uwagę, czytając etykiety produktów żywnościowych?

Jeśli chodzi o dokonywanie zdrowszych wyborów żywieniowych, zrozumienie tego, co znajduje się w spożywanym przez nas jedzeniu, ma zasadnicze znaczenie nie tylko dla zdrowia fizycznego, ale także dla lepszego samopoczucia.

Informacje na etykiecie, na które trzeba zwrócić uwagę

Informacje zawarte na etykietach produktów spożywczych są regulowane prawnie i dostarczają wiedzy na temat wartości odżywczej produktu i jego składników. Jest to szczególnie ważne dla osób, które na co dzień korzystają z różnego rodzaju diet, np. diety ketogenicznej, lub mają rozpisaną własną strategię żywieniową. Na co więc zwrócić uwagę, czytając etykietę?

  1. Lista składników – generalnie im krótsza i zawierająca naturalne składniki, tym lepiej. Im wyżej na liście znajduje się składnik, tym więcej jest go w produkcie. Warto więc unikać produktów, zawierających w pierwszej kolejności tłuszcze trans, konserwanty, cukier, barwniki czy sztuczne aromaty.
  2. Wartość energetyczna i odżywcza – sprawdzając te informacje porównujemy produkty pod względem zawartości białka, tłuszczów, węglowodanów, cukrów, błonnika czy soli. Zwykle te wartości podane są na 100 gramów/mililitrów produktu lub na jedną porcję. Dzięki temu łatwiej obliczyć kaloryczność końcowej potrawy, co jest ważne dla osób, będących na diecie.
  3. Alergeny – jeśli produkt je zawiera, muszą być koniecznie oznaczone i wyróżnione tak, aby użytkownik od razu znalazł tę informację. To ważne dla osób, cierpiących na alergie pokarmowe.
  4. Data ważności – określona jako „najlepiej spożyć przed” dotyczy produktów o długim okresie trwałości, gdzie po przekroczeniu daty mogą stracić na jakości, ale nie stanowią zagrożenia dla zdrowia. Z kolei data ważności określona jako „termin przydatności do spożycia”, dotyczy produktów, które mogą szkodzić zdrowiu, jeśli są spożywane po wskazanej na opakowaniu dacie.

Ponadto warto zwracać uwagę na ekologiczne certyfikaty i oznaczenia, świadczące o tym, że producent dba o zrównoważony rozwój, wspierając etyczną konsumpcję.