fbpx
kobieta kontrolująca oddech

Jak kontrola oddechu pozwala oczyścić organizm?

Oddychanie to czynność wykonywana bezwiednie i nieświadomie, będąca automatycznym procesem, zachodzącym od pierwszych dni życia. O tym, że oddech jest ważny dla naszego organizmu, nie trzeba nikogo przekonywać. Popularne stają się techniki oddechowe, redukujące stres lub będące częścią jogi. Ale wciąż mało powszechna jest wiedza o tym, że kontrolowany, świadomy oddech potrafi skutecznie wspomagać oczyszczanie organizmu.

Kontrola oddechu a oczyszczanie organizmu

Kwestia kontroli oddechowej i jego świadomego wykorzystania jest szczególnie często wykorzystywana w psychodietetyce oraz treningach zdrowotnych, dostarczając organizmowi dużej ilości tlenu, będącego katalizatorem procesów metabolicznych. Pomaga zmniejszyć ciśnienie krwi, poprawia trawienie, zwiększa poziom energii, tym samym pobudzając metabolizm, wpływający korzystnie na utratę masy ciała.

Przede wszystkim jednak kontrolowane oddychanie stymuluje pracę układu limfatycznego, który w 70% jest odpowiedzialny za oczyszczanie organizmu z toksyn i szkodliwych substancji. Głębokie wdechy i wydechy o wiele sprawniej usuwają dwutlenek węgla oraz szkodliwe produkty przemiany materii.

Jakie korzyści przynosi stosowanie świadomego oddychania?

Dla współczesnego człowieka, człowieka XXI wieku, najważniejszą korzyścią z panowania nad oddechem, jest redukcja wszechobecnego w ciele i umyśle stresu. Za pomocą właściwie dobranych technik oddechowych, jesteśmy w stanie kontrolować swoje emocje w chwilach, gdy czynniki stresowe stają się przytłaczające. Ponadto, świadome oddychanie pozwala spojrzeć na siebie „od wewnątrz”, wyciszyć się, uciec od przebodżcowanego otoczenia. Sprzyja to medytacjom i stanom skupienia, które, jak wiadomo, są powszechnie polecane na drodze do zadbania o własne zdrowie psychiczne i fizyczne.