fbpx
sen

Higiena snu. Jak zdrowo wypoczywać?

Stresująca praca, zbyt duża ilość bodźców, złe nawyki żywieniowe, to wszystko może wpływać na jakość snu, co z kolei przekłada się na sposób regeneracji organizmu. Brak odpoczynku może przyczynić się do wystąpienia chorób w tym nadciśnienia, odczuwania zmęczenia, a także problemów z utrzymaniem prawidłowej masy ciała. Przedstawiamy sposób na zwiększenie higieny snu.

Czym jest higiena snu?

Higiena snu to zbiór czynności oraz zasad postępowania, które wpływają na poprawę jego jakości. Skutki niewyspania się mogą być fatalne dla organizmu. Dlatego powinniśmy zrobić wszystko, aby nasz sen był niezakłócony i najbardziej efektywny. Podczas snu dochodzi bowiem do wielu istotnych procesów w naszym organizmie. Odpowiednia ilość snu wzmacnia organizm chroniąc go przed infekcjami, reguluje gospodarkę hormonalną oraz zmniejsza ryzyko zachorowania na nowotwory.

Jak wpłynąć na dobry sen?

Wielu z nas w wirze codziennych obowiązków zapomina o potrzebie regeneracji, a złe nawyki mogą prowadzić do zaburzeń sny. Dlatego chcąc wyregulować biologiczną potrzebę snu, powinniśmy postawić na aktywność fizyczną oraz zdrową dietę. Spacery na świeżym powietrzu lub jogging uprawiany przez osoby prowadzące siedzący tryb życia, wstawanie codzienne o tej samej porze, unikanie intensywnych bodźców w godzinach wieczornych oraz lekkostrawna dieta wpływają na jakość snu. Nie bez znaczenia dla snu jest spożywanie niektórych napojów. Kawa, mocna herbata działają pobudzająco, dlatego zaleca się je pić od rana, a wieczorem warto postawić na wodę lub herbaty ziołowe. Ważny jest również relaks tuż przed pójściem spać. Przed snem warto odprężyć się biorą ciepłą kąpiel lub sięgnąć po ulubioną książkę czy gazetę. Dzięki nim łatwo się wyciszyć i zasnąć po położeniu się do łóżka.