fbpx
zywienie

Nawyki żywieniowe, wplywające negatywnie na zdrowie i sylwetkę

Sposób odżywiania ma bardzo duże znaczenie dla sylwetki oraz samopoczucia. Na Twój stan zdrowia wpływa to, co jesz i pijesz, a także ilości przyjmowanych pokarmów. Wraz z innymi czynnikami jak odpowiednia ilość snu, aktywność fizyczna, zdrowa suplementacja z udziałem ziół pozwala to na budowanie kondycji, poprawę ogólnej wytrzymałości organizmu czy wreszcie pracowanie nad wyglądem ciała. Bez względu na to, jaki efekt chcesz osiągnąć – schudnąć, zbudować muskulaturę, podkreślić poszczególne partie ciała popraw swoje nawyki żywieniowe. Zobacz, z czego należy zrezygnować, a co ograniczyć.

Złe nawyki żywieniowe, czyli jakie?

Wbrew pozorom złe nawyki żywieniowe to nie tylko jedzenie wysoko przetworzonej żywności. Choć zazwyczaj jest to grzechem numer jeden, który wyznają osoby udające się na konsultacje dietetyczne, to jednak nie jedyny popełniany błąd. Okazuje się bowiem, że wiele pomyłek można też popełnić już na etapie planowania posiłków.

Jedzenie o różnych porach, nieregularnie, często objadanie się w nocy, ale też odmawianie sobie jedzenia w dzień to głównie powody tycia, spadku energii i pogorszonego samopoczucia. Odczuwasz je tym dotkliwiej, im więcej zdrowego paliwa potrzebuje Twój organizm. Zwłaszcza w przejściowych porach roku, kiedy trenujesz lub wracasz do zdrowia po chorobie – zdrowie jedzenie w odpowiednich ilościach i podawane w regularnych odstępach czasu to podstawa.

Do innych błędów zalicza się podjadanie między głównymi posiłkami zwłaszcza słodkich przekąsek bogatych w węglowodany lub tłuszcze, unikanie owoców i warzyw, zbyt mała ilość wypijanej wody, mechaniczne sięganie po artykuły spożywcze bez sprawdzania ich składu i wartości odżywczych, nadużywanie mięsa. Czy wiesz, że według Międzynarodowej Agencji Badań nad Nowotworami przetworzone produkty odzwierzęce (wędliny, kiełbasy) mogą zwiększać ryzyko zachorowania na nowotwór?

Jak zmienić złe nawyki żywieniowe?

Zmiana stylu życia i sposobu jedzenia czasem jest bardzo trudna. Niełatwo jej dokonać, bo nie zawsze wiadomo, co i dlaczego robisz źle. A kiedy już się tego dowiesz to okazuje się, że rezygnacja ze słodkich przekąsek czy fast foodów, gotowanie ze zdrowych produktów, jedzenie o tych samych porach jest bardzo trudne. Dlatego, jeżeli nie radzisz sobie ze zmianą sam, zgłoś się do dietetyka:

  • wskaże on błędy, które popełniasz,
  • pozna Twój styl życia i odżywiania oraz oczekiwania (szczupła sylwetka, lepsza kondycja fizyczna),
  • dopasuje indywidualny plan dietetyczny i treningowy,
  • będzie śledził twoje postępy i motywował.

Świadomość tego, że musisz skorygować złe nawyki żywieniowe to już pierwszy krok w kierunku do zmian. Jeżeli nie potrafisz wykonać go sam, skorzystaj z pomocy dobrego dietetyka.