fbpx
stół ze zdrową żywnością

Jak odżywiać się adekwatnie do potrzeb fizjologicznych?

Zazwyczaj zalecenia odnośnie zdrowego żywienia traktują wszystkich konsumentów tak, jak gdyby mieli jednakowe zapotrzebowanie na określone składniki odżywcze. Nie da się jednak ukryć, że każdy organizm jest nieco inny i inaczej reaguje na pewne produkty. Podczas gdy niektóre osoby nie powinny spożywać zbyt dużo tłuszczów, inne, wprost przeciwnie, właśnie z nich mogą czerpać energię.

Dlaczego warto odwiedzić dietetyka?

Ze względu na to, że plan żywieniowy to każdorazowo sprawa indywidualna, nie należy rozpoczynać żadnego programu bez uprzedniej konsultacji z dietetykiem. Tylko profesjonalne doradztwo zagwarantuje, że otrzymamy zalecenia dostosowane do potrzeb naszego organizmu. Być może okaże się, że mamy zwiększone zapotrzebowanie na produkt, którego według uśrednionych standardów należy spożywać mniej. A może, wprost przeciwnie, wyjdzie na jaw, że nie powinniśmy jeść rzeczy, które normalnie zaleca się w dużych ilościach.

Często zdarza się też tak, że mając na celu odchudzanie, w jak największym stopniu ograniczamy ilość spożywanych pokarmów. Organizmu jednak się nie oszuka. Żeby prawidłowo funkcjonował, i tak musi mu zostać dostarczona energia. Inaczej może go dopaść osłabienie i ogólne poczucie wyczerpania. Dlatego w prawidłowym żywieniu czasami ważniejsza jest jakość niż ilość spożywanych produktów. Rzadkie jedzenie ubogich w wartości odżywcze pokarmów w niczym nie pomoże ani naszemu samopoczuciu, ani naszej sylwetce. Natomiast bogata i różnorodna dieta zdecydowanie jest w stanie poprawić ogólną kondycję organizmu.

Odżywianie a aktywność fizyczna

Należy także dodać, że adekwatne odżywianie jest powiązane również ze stopniem podejmowanej aktywności fizycznej. To, że warto uprawiać jakiś rodzaj sportu, nie ulega wątpliwości. Żeby jednak organizm mógł zdobyć się na zwiększony wysiłek, potrzebuje do tego odpowiedniej dawki energii. W związku z tym odżywianie należy dostosowywać także do potrzeb fizjologicznych, które wynikają z wykonywania ćwiczeń i ze znajdowania się w ruchu. Nie ulega wątpliwości, że racjonalne dostarczanie energii aktywnemu organizmowi jest zdecydowanie bardziej korzystne niż powstrzymywanie się tak od jedzenia, jak i od ruchu.