fbpx

Ile wody należy wypić w ciągu dnia?

Człowiek, rodząc się zawiera w sobie ponad  75% wody. Niestety z biegiem lat traci ją z potem, moczem, wskutek przemian wewnątrzkomórkowych, jakie zachodzą w ludzkim ciele. Biorąc pod uwagę piramidę żywieniową, a tak naprawdę obowiązujący od 2019 roku talerz zdrowego żywienia, należy każdego dnia dostarczać ciału minimum 8 szklanek wody. Skąd taka, a nie inna zalecana ilość wody, jaką należy spożywać?

Dlaczego człowiek potrzebuje wody?

Na co dzień gros osób ogranicza ilość wypijanej wody do 2 szklanek kawy, może 1-2 szklanek soku — bądź napoju, tłumacząc się, że nie czują potrzeby picia, a jak już czują — to więcej niż szklankę „nie zmieszczą”, by nie biegać co chwilę do toalety. Tymczasem pragnienie jest stanem alarmowym, do którego za nic w świecie nie powinniśmy dopuszczać. Jak już wiemy zawartość wody w organizmie człowieka ulega dynamicznym zmianom w każdej sekundzie życia. Dzięki niej możliwa jest regulacja wewnętrznej temperatury ciała, transport i metabolizm węglowodanów i białek. Ten niesamowity płyn, pomaga w oczyszczaniu organizmu z toksyn, chroni stawy, tkanki i narządy wewnętrzne przed zniszczeniem. Każdego dnia człowiek traci około 6% płynów ustrojowych poprzez wydzielanie potu, 6% w kale, a 28% poprzez parowanie wody ze skóry i oddychanie. Kolejne 60% tracimy razem z moczem.

Jak dużo należy pić dla zachowania zdrowia?

Przyjmuje się, że na 1 spożytą kalorię przypadać powinien 1 mm wody, dlatego przy diecie dziennej średnio 2000 kcal powinno się wypijać 2 litrów wody.  Jest to umowna ilość i w przypadku letnich upałów należy ją odpowiednio zwiększać, podobnie zresztą jak podczas uprawiania sportu, czy też w trakcie gorączki, biegunki, czy wymiotach. Biorąc pod uwagę dzieci, nie powinno się dopuszczać by piły one wyłącznie słodzone soki. Każdy bowiem napój taki jak sok, kawa, herbata dla organizmu jest posiłkiem płynnym, a nie sposobem na ugaszenie wewnętrznego pragnienia. Najlepiej jest pić wodę czystą, mineralną. W przypadku osób z nadciśnieniem powinna to być woda niskosodowa ze zwiększoną zawartością potasu.