fbpx
otyły mężczyzna

Otyłość jako problem cywilizacyjny

World Health Organization podaje, że ponad 13% światowej populacji dorosłych (2 mld) i prawie 40 mln dzieci poniżej 5 roku życia cierpi na otyłość. Eurostat z kolei informuje, że z tym problemem zmaga się ponad połowa dorosłych Europejczyków. W Polsce w 2019 r. odsetek osób cierpiących na nadwagę lub otyłość wyniósł 58%. Tak ogromne liczby to alarm dla społeczeństw XXI w.

Co jest przyczyną otyłości?

Nadwaga lub stan otyłości pojawia się wraz z problemem utrzymania ujemnego bilansu energetycznego. Najczęściej dodatki bilans jest wynikiem złego sposobu odżywiania się, w tym zaburzeń odżywiania oraz brakiem wystarczającej aktywności fizycznej. Nadwaga bardzo często pojawia się również w wyniku problemów psychospołecznych, stresu czy uwarunkowań genetycznych.

Konsekwencje zdrowotne otyłości

Jako choroba cywilizacyjna, otyłość zwiększa wielokrotnie ryzyko zachorowania na takie choroby, jak:

  • cukrzyca typu 2,
  • choroby układu krążenia (miażdżyca, choroby niedokrwienne serca, udary),
  • schorzenia układu mięśniowo-szkieletowego (zwyrodnienia stawów),
  • nowotwory,
  • choroby wątroby i układu trawiennego (wrzody żołądka, refluks).

Im wyższe BMI, tym większe ryzyko wystąpienia wielu powikłań zdrowotnych oraz psychospołecznych, np. wykluczenie społeczne, zaburzenia osobowości, problemy psychiczne, depresja.

Jak walczyć z otyłością?

Powrót osób otyłych do zdrowej wagi jest możliwy przede wszystkim dzięki ścisłej współpracy z dobrym, doświadczonym dietetykiem, który zaoferuje nie tylko rozpisanie planu żywienia, ale również wesprze pacjenta w zakresie psychodietetyki oraz treningu zdrowotnego.

Wyrobienie i utrzymanie prawidłowych, indywidualnych wzorców żywienia, wzrost aktywności fizycznej i utrzymywanie ujemnego bilansu energetycznego – to klucz do wygranej walki z otyłością i nadwagą.