fbpx
planowanie diety

Coaching dietetyczny i jego rola w planowaniu diety

Coaching to pojęcie już powszechnie znane w naszym społeczeństwie, chociaż zdecydowanie zbyt często jest ono źle rozumiane. Często słysząc o coachingu, ludzie mają na myśli jakieś szkolenia, nauczanie czy nawet terapie. Jeszcze bardziej problematyczne staje się to w odniesieniu dietetycznym, bowiem coaching dietetyczny to dość nowe zjawisko w Polsce. Przyznać trzeba jednak, że bardzo potrzebne. Czym jednak tak naprawdę jest wspomniany coaching dietetyczny i jaka powinna być jego rola w planowaniu diety?

Coaching dietetyczny – co to?

Jak już wspomnieliśmy, wokół coachingu narosło sporo mitów i legend. Zatem kiedy pojawił się w naszym kraju coaching dietetyczny, wiele osób uważało, że jest to inna nazwa dietetyka. I chociaż te dwie specjalizacje są do siebie podobne, to jednak nie są one tym samym. Przede wszystkim głównym zadaniem dietetyka jest ułożenie zbilansowanej diety dla konkretnej osoby biorąc pod uwagę różne czynniki, między innymi występujące choroby i przeciwwskazania z tego wynikające, a także cele, jakie dana osoba chce osiągnąć. Czasem taka specjalnie ułożona dieta musi być stosowana przez całe życie, ale często jest ona skoncentrowana na osiągnięciu wspomnianych już celów. Jednak dietetyk, nawet najlepszy, czasem może mieć problem z odpowiednim ukierunkowaniem klienta na zdrowy tryb żywieniowy. Tutaj właśnie pojawia się rola coacha dietetycznego. Powinien on w jak najprostszy sposób przekazać podstawową i przede wszystkim praktyczną wiedzę dietetyczną w taki sposób, aby pomóc komuś uzyskać pozytywne efekty. Oczywiście, nic nie stoi na przeszkodzie, aby dietetyk był coachem dietetycznym – o ile ma do tego predyspozycje.

Coaching dietetyczny – jaką pełni rolę?

Trochę już o tym wspomnieliśmy, ale warto ten temat rozszerzyć. Przed wszystkim rolą coacha dietetycznego nie jest mówienie komuś co ma robić, ale odpowiednie ukierunkowanie go w celu wprowadzenia w swoim życiu, a przede wszystkim diecie, potrzebnych zmian. I mówiąc tutaj o diecie mamy na myśli sposób odżywiania się, a nie czasową rozpiskę precyzyjnie określającą co, a często nawet kiedy jeść. Taka zmiana sposobu żywienia ma wynikać już z samodzielnej i świadomej decyzji danej osoby. Coaching dietetyczny ma nauczyć klienta samodzielności w temacie żywienia, chociaż początkowo często polega na tym, aby zacząć od ustalenia celów i powoli je realizować. Zatem diet coach już od samego początku pracuje nad tym, aby uporządkować wiedzę klienta. Często bowiem osoby chcące zmienić sposób żywienia posiadają jakąś wiedzę na ten temat, ale przeważnie są to dość chaotyczne informacje, pochodzące często z mało wiarygodnych źródeł.  Zatem znów – rolą coacha jest poskromienie tego chaosu i ukierunkowanie działań osoby, z którą pracuje.

Coaching dietetyczny – jego rola w planowaniu diety

Wspomnieliśmy już, że początek pracy coacha dietetycznego przypomina pracę dietetyka. Obaj muszą zbadać wiedzę klienta na temat żywienia, porozmawiać o tym co chce on osiągnąć, a także zacząć od zaplanowania dla niego początkowej diety, często tej rozpisanej krótkoterminowo. Później jednak coaching dietetyczny ma za zadanie – także poprzez pomoc w układaniu diety – nauczyć daną osobę zdrowego żywienia. Planowanie takiej diety zakłada zatem pokazanie jak pewne niezdrowe produkty można zastąpić zdrowymi, jak wyrabiać u siebie pożądane nawyki żywieniowe, a także jak przygotowywać smaczne, ale przede wszystkim zdrowe i pełnowartościowe posiłki. To wszystko ma sprawić, że styl i sposób żywienia klienta zmieni się diametralnie. Są także sytuacje, w których diet coach musi wręcz nauczyć swojego podopiecznego, jak robić “zdrowe” zakupy, aby prowadzić zdrowy tryb życia.

To wszystko, o czym wspomnieliśmy, pokazuje jak ważne jest, aby wybrać profesjonalnego coacha żywieniowego. W końcu w dużej mierze od niego będzie zależało jak szybko i czy w ogóle wprowadzimy zdrowe nawyki żywieniowe do swojego życia.