fbpx
mity a fakty

Fakty i mity na temat diety ketogenicznej

Dieta ketogeniczna, jak każda inna dość restrykcyjna dieta obiecująca szybkie efekty, stała się w ostatnich latach bardzo popularna. Wiele osób postanowiło ją wypróbować, między innymi celebryci i influencerzy, choć często robiono to bez wystarczającej wiedzy i doświadczenia w tym temacie. Przez to w Internecie i opinii publicznej narosło wokół tego typu diety sporo mitów. Obecnie ketoza jako sposób odżywiania ma sporo zwolenników, a także całą rzeszę zagorzałych wrogów. Jak to w końcu jest z dietą ketogeniczną? Przedstawiamy fakty i mity w sposób obiektywny.

Dieta ketogeniczna – na czym polega?

Głównym założeniem diety ketogenicznej jest wprowadzenie organizmu w stan ketozy – stan, kiedy nasz organizm wytwarza ketony w ilości przewyższającej stężenie glukozy we krwi, co z kolei powoduje, że zamiast czerpać energię z glukozy, zaczyna pobierać ją z tłuszczu. Aby więc zmniejszyć stężenie cukru we krwi, należy w drastyczny sposób ograniczyć spożycie węglowodanów. Dlatego dieta ketogeniczna oparta jest głównie na posiłkach zawierających dużo tłuszczy i białka. Ma to zagwarantować szybką, wręcz błyskawiczną utratę wagi. Czy faktycznie tak to działa i czy dietę ketogeniczną może stosować każdy? Sprawdźmy, jakie są fakty.

Tłuszcze i białka jedz do woli!

Mit. Choć wiele osób myśli, że jeśli tylko pilnują ilości spożywanych węglowodanów, nie muszą już kontrolować ilości przyjmowanych białek i tłuszczu, absolutnie nie jest to prawdą i nie o to chodzi w diecie ketogenicznej. Należy tutaj przede wszystkim pamiętać o tym, aby nie spożywać zbyt dużo białka, gdyż na dłuższą metę może to być zabójcze dla naszego zdrowia. Warto jednak skupiać się na wysokiej jakości zróżnicowanych tłuszczach zarówno roślinnych, jak i zwierzęcych. Wszystko to należy jednak przyjmować z umiarem – nawet najlepsza dieta na świecie dostarczająca naszemu organizmowi zbyt wielu kalorii nigdy nie sprawi, że schudniemy.

Ketoza = niedobory

Mit. Wielu osobom wydaje się, że nie dostarczając swojemu organizmowi “normalnej” ilości węglowodanów, nie można zapewnić mu odpowiednich składników odżywczych. W tej kwestii wiele zależy jednak od tego, czy przeprowadzamy ten rodzaj diety poprawnie i pod okiem doświadczonego dietetyka, który tak skomponuje nasz jadłospis, aby dieta była jak najbardziej zbilansowana. Jeżeli w takim jadłospisie znajdą się zróżnicowane produkty zwierzęce wysokiej jakości i warzywa, a wyeliminujemy wszelkiego rodzaju “śmieciową” żywność, czyli produkty wysoko przetworzone, jesteśmy w stanie dostarczyć naszemu organizmowi wszelkie potrzebne mu do prawidłowego funkcjonowania mikroskładniki.

Dieta ketogeniczna leczy

Fakt. Potwierdzono pozytywny wpływ wprowadzenia diety ketogenicznej na leczenie pewnych schorzeń od strony terapeutycznej. Często mówi się między innymi o leczeniu epilepsji tego rodzaju dietą. Wykazano jednak także jej pozytywny wpływ na pacjentów onkologicznych, ale tylko pod warunkiem ograniczenia ilości spożywanych kalorii. Kolejnym przykładem mogą być tutaj choroby neurologiczne, takie jak na przykład choroba Alzheimera, których można by prawdopodobnie uniknąć, gdyby zastosować dietę ketogeniczną odpowiednio wcześnie. Najczęściej także ograniczenie spożycia wysoko przetworzonych produktów oraz spadek masy ciała są też przyczyną lepszego samopoczucia – ten sam efekt można jednak osiągnąć stosując każdą inną odpowiednio zbilansowaną dietę.

Nasz organizm od razu będzie przystosowany do ketozy

Mit. Choć mówi się, że już nasi dalecy przodkowie swoją dietę opierali głównie na tłuszczach i białkach, nasze organizmy nie będą automatycznie przystosowane do diety z minimalną ilością węglowodanów. Jeśli przez całe życie je spożywaliśmy, to nasz układ pokarmowy na pewno będzie potrzebował czasu, by dostosować się do nowego sposobu żywienia. Jak długo może to potrwać? Przyjmuje się, że okres ten może wynosić od 4 tygodni do nawet dwóch miesięcy. Przez pierwsze dni i tygodnie osoby stosujące dietę ketogeniczną mogą czuć się gorzej, niż zazwyczaj, choć nie u wszystkich tak to musi wyglądać. Mimo to musimy dać organizmowi czas na nauczenie się, jak funkcjonować bez podaży węglowodanów, a zarazem bez wykorzystywania glukozy jako głównego źródła energii.

Dieta ketogeniczna jest dla każdego

Mit. Pomimo wieloletnich badań, nadal nie można z całym przekonaniem stwierdzić, że jakakolwiek dieta będzie idealna dla każdego. Z pewnością jednak zanim zdecydujemy się na dietę ketogeniczną, powinniśmy zrobić badania krwi, a następnie skonsultować je z doświadczonym dietetykiem. Wprowadzanie tak dużych zmian w sposobie odżywiania na własną rękę i bez odpowiedniej świadomości dotyczącej naszego stanu zdrowia byłoby wręcz nieodpowiedzialne. Niektóre schorzenia, na przykład związane z funkcjonowaniem tarczycy, mogą wykluczać dietę ketogeniczną jako zdrowy sposób odżywiania. A nie chodzi przecież o to, aby swojemu organizmowi zaszkodzić, a wręcz przeciwnie.