fbpx
strategia zdrowia

Dieta Pegan – Co to takiego?

Jeśli szukasz diety, która sprawi, że nie tylko schudniesz, ale przede wszystkim wpłynie na poprawę Twojego zdrowia to dieta Pegan jest ciekawym rozwiązaniem. Dieta ta to połączenie dwóch popularnych trendów żywieniowych w ostatnim czasie, czyli diety paleo oraz diety wegańskiej.

Słysząc o zaletach diety paleo i diety wegańskiej, bardzo łatwo o dezorientację i wybór, która będzie dla nas lepsza. Szczególnie, że stosowanie obu diet obiecuje wiele działań prozdrowotnych. A dietę paleo i wegańską cechują przecież zgoła odmienne zasady w odnośni spożywania mięsa. Obie natomiast promują spożywanie nieprzetworzonej i wysokojakościowej żywności – bez konserwantów, barwników oraz sztucznych substancji słodzących. Produkty powinny pochodzić od sprawdzonych dostawców, ale przede wszystkim muszą być świeże.

Którą zatem z nich warto wybrać? Dla niezdecydowanych z pomocą przyszła dieta dr Marka Hymana, inspirowana tymi dwoma sposobami żywienia.

Nazywał ją dietą Pegan (od nazw Paleo i Vegan). Tworząc dietę pegańską, dr Mark Hyman postanowił połączyć najlepsze zasady diety roślinnej i paleo. Nazwa mogłaby sugerować, że będzie to zestawienie obu tych diet, łącząc żywieniowe występujące w tych dwóch sposobach żywienia. W rzeczywistości, jednak dieta pegańska nie jest zgodna ani z dieta wegańską, ani z dietą paleo, a pegańskie zalecenia wykorzystują tylko wybrane fragmenty obu diet.  

DIETA PEGAN – KORZYŚCI

Dr Hyman zwraca uwagę sporą ilość badań naukowych, które niekoniecznie dowodzą słuszność stawianej w nich tezy. Często występuje zbyt duża doza czynników zakłócających, wpływających na nieprawidłowe wyciąganie wniosków przez badaczy. Z tego powodu nie skłania się ku dietom tak restrykcyjnym jak dieta wegańska czy paleo. Uważa że wspomniane sposoby żywienia mogą być korzystne dla niektórych, ale nie oznacza to, że takie restrykcje i zasady dietetyczne będą działać na plus dla całego społeczeństwa.

Dlatego opracował swój własny plan odżywiania, działający dla większości ludzi z założeniem, że nie trzeba układać różnych diet w zależności od występowania danej jednostki chorobowej. Uważa natomiast, że jest jedna skuteczna dieta, którą jest racjonalne żywienie: wybranie tego co najlepsze dla ciała i odrzucenie tego co mu szkodzi.

Ten sposób żywienia może przyczynić się mi. in. do:

• Uniknięcia większości chorób
• Spadku masy ciała
• Wyleczeniu trądziku
• Normalizacji profilu hormonalnego
• Wyleczeniu niepłodności
• Pokonaniu/ uniknięciu depresji
• Wyeliminowaniu objawów Zespołu Jelita Drażliwego

• Oraz wielu innych…  

DIETA PEGAN W PIGUŁCE:

Jakie więc założenia ma dieta pegańska?

• Rezygnacja z produktów mlecznych – odrzucenie wszelkich produktów na bazie mleka krowiego, tj. mleka, jogurtów, kefirów, maślanek, twarogów, serów dojrzewających oraz produktów zawierających dodatek mleczny. Dozwolone są raz na jakiś czas produkty mleczne owcze lub kozie ale tylko z organicznych hodowli.

• Rezygnacja z glutenu – wykluczenie z diety zbóż zawierających gluten jako źródła wszelkich stanów zapalnych w organizmie. Zgodnie z tą zasadą należy wykluczyć pszenicę, żyto, jęczmień i zanieczyszczony owies.

 Odrzucenie produktów przetworzonych – dieta powinna być jak najbardziej naturalna i zgodna ze środowiskiem naturalnym. W myśl tej zasady należy unikać produktów z chemicznymi dodatkami, o długiej liście składników oraz składników o nieznanej nazwie. Warto zadbać o dobre źródła jedzenia, wybierając te organiczne, niezanieczyszczone.

• Unikanie rafinowanego cukru – nie jest tajemnicą, że cukier szkodzi zdrowiu. Należy spożywać go okazjonalnie.

• Dieta o niskim indeksie glikemicznym (IG) – w komponowaniu posiłków należy skupić się na produktach, niewywołujących skoków cukru. Dlatego posiłek powinien być oparty na warzywach i owocach o niskim IG, nasionach, orzechach, małym dodatku węglowodanów złożonych bez glutenu i dodatku mięsa bądź ryb.

• Mięso spożywane jako dodatek – wg autora diety, duże ilości mięsa mogą działać chorobotwórczo i niekorzystnie dla środowiska naturalnego, natomiast należy je włączyć do diety w ograniczonych ilościach ze względu na jego walory odżywcze. Mięso powinno pochodzić z organicznych hodowli zwierząt karmionych trawą.

• Ryby jako dodatek – są szczególnie ważne ze względu na wysoką zawartość kwasów tłuszczowych z grupy omega- 3. Najlepszym wyborem będą tłuste, małe ryby i zdecydowanie te dzikie, a nie z hodowli. Autor poleca jedzenie sardynek, śledzi, sardeli, dzikiego łososia i ogólnie małych ryb, które kumulują najmniej metali ciężkich.

• Jajka jako ważny element diety – wg dr Hyman’a są skarbnicą składników odżywczych, a twierdzenie, że cholesterol w jajkach powoduje choroby układu sercowo- naczyniowego zostało odrzucone przez najnowsze badania naukowe. Powinny one znaleźć się na talerzu każdego peganina.

• Strączki jako dodatek – są świetnym źródłem białka, witamin, minerałów i błonnika. Powinny być jednak spożywane z umiarem ze względu na ciężkostrawność, możliwe skoki cukru wśród diabetyków, ryzyko stanów zapalnych i zmniejszone przyswajanie pierwiastków hamowane przez fityniany. Autor poleca stosowanie soczewicy oraz rekomenduje spożywanie strączków maxymalnie do 1 szklanki na dzień. Strączki należy przed spożyciem namoczyć na ok 12h.

• Rośliny jako podstawa diety – 75% diety powinno pochodzić z warzyw i owoców o niskim IG.

• Dobre jakościowo tłuszcze – należy unikać przetworzonych tłuszczów roślinnych, którymi są oleje. Warto spożywać awokado, nasiona lnu, chia lub konopii, tłuste ryby, orzechy, oliwę z oliwek i kokos jako źródło tłuszczu w diecie. Są bogate w niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT), o właściwej proporcji kwasów omega-6 do omega- 3.