fbpx
strategia zdrowia

Dlaczego warto a nawet należy pić wodę

Właściwe nawodnienie organizmu to jeden z 5 filarów profilaktyki zdrowia, który nie tylko staram się promować na co dzień, ale jest też ważnym elementem tworzonego raportu Dietoterapii, dla każdej osoby która zgłasza się do mojego Gabinetu.

Jak, ile i dlaczego warto pić wodę?

Niestety według badań Polacy niechętnie spożywają zwykłą wodę. Tylko 28% wszystkich spożywanych przez nas płynów to woda. Daleko nam do ideału, ponieważ woda powinna stanowić od 60% do 80% wypijanych płynów.

A dokładniej 35ml na każdy kilogram masy ciała – tyle płynów dziennie powinien przyjmować dorosły człowiek. W praktyce przekłada się to na 1,5–2,5 litra, czyli 6–10 szklanek każdego dnia. Wzmożona aktywność oraz wyższa temperatura powietrza dodatkowo
zwiększają zapotrzebowanie na płyny. Dlaczego jednak picie dużej ilości wody jest tak ważne?

Organizm człowieka w około 60% – 70% składa się z wody. W samym mózgu jest jej 80%, a we krwi – aż 86%. Niemal wszystkie organy wewnętrzne potrzebują jej do prawidłowego funkcjonowania. Nic więc dziwnego, że picie wody okazuje się tak istotne dla ludzkiego organizmu.

Co daje picie wody – 8 powodów, dla których warto sięgać po wodę

Utrata nawet 1–2% wody powoduje uczucie zmęczenia i problemy z koncentracją. Jak pokazują badania jesteśmy społeczeństwem permanentnie odwodnionym. Już 10-procentowy niedobór wody może zagrozić życiu. Stałe nawadnianie organizmu zwiększa efektywność i pozwala na podtrzymywanie procesów zachodzących w ludzkim ciele. Jakie jeszcze korzyści
przynosi woda?

 1. Poprawia trawienie – woda zawarta w ślinie i sokach żołądkowych umożliwia formowanie kęsów, przełykanie oraz transport pokarmu po przewodzie pokarmowym. Woda uczestniczy również w dostarczaniu substancji odżywczych do wszystkich komórek organizmu. Bez odpowiedniej podaży wody wszelkie procesy trawienne będą zaburzone. Bardzo często przejawia się to zaparciami. Co ważne, chętnie wypijane przez nas słodkie napoje zawierające cukier hamują wchłanianie się płynów w układzie pokarmowym.
 2. Oczyszcza organizm – woda pozwala na wydalanie z organizmu szkodliwych lub zbędnych składników przemiany materii. Jest głównym substratem, który się tym zajmuje.
 3. Wspomaga odchudzanie – picie wody przyspiesza metabolizm oraz hamuje uczucie głodu, który często mylony z pragnieniem. Nasz mózg nie jest w stanie w pełni odróżnić tych sygnałów. Co więcej – woda nie zawiera cukru i ma 0 kalorii, warto więc zastąpić nią dosładzane soki czy napoje gazowane, które bardzo często są jedną z głównych przyczyn tyjącego społeczeństwa.
 4. Poprawia wygląd i elastyczność cery – dzięki przyjmowaniu odpowiednich ilości wody skóra staje się nawilżona i jędrna, a zmarszczki na jej powierzchni ulegają spłyceniu. Woda pozwala również skutecznie poradzić sobie z cellulitem.
 5. Reguluje temperaturę organizmu – gdy temperatura na zewnątrz organizmu staje się zbyt wysoka, z powierzchni skóry paruje woda wydzielana pod postacią potu. W gorące dni powinniśmy wypić przynajmniej dodatkowy 1l wody.
 6. Redukuje zmęczenie – picie wody, także w pracy, pozwala utrzymać optymalne nawodnienie i dotlenienie mózgu oraz wszystkich tkanek organizmu. Zapewnienie stałego dostępu do wody dla pracowników ma więc kluczowe znaczenie – poprawia ich koncentrację i wydajność.
 7. Poprawia wytrzymałość i sprawność fizyczną – przy niedoborze wody zmniejsza się możliwość mięśni do wykonywania skurczów oraz spada ciśnienie krwi odpowiadającej m.in. za dotlenienie organizmu.
 8. Zapobiega wielu dolegliwościom – picie dużej ilości wody łagodzi bóle głowy, zapobiega zaparciom, chorobom serca oraz nerek, a także koi zgagę.

Picie wody pozwala zadbać o zdrowie i sprawność fizyczną. Co więcej określone warunki i aktywności zwiększają dodatkowo zapotrzebowanie na płyny. Picie dużej ilości wody jest
szczególnie ważne, jeśli:

 • Przebywasz w ciepłym pomieszczeniu (np. ogrzewanym biurze);
 • Pijesz dużo kawy i herbaty, które mogą prowadzić do częściowej utraty wody z
  organizmu;
 • Uprawiasz sporty lub czeka Cię duży wysiłek fizyczny.

Pamiętaj również, że woda w szczególny sposób jest potrzebna dzieciom, gdyż wspomaga ich prawidłowy rozwój. W 1. roku życia maluchy powinny otrzymać około 800 ml płynów na dobę (w tym ok. 400 ml wody). Dzieci między 1. a 3. rokiem życia powinny pić już około 1300 ml płynów na dobę, a ruchliwe przedszkolaki – nawet 1700 ml. Dlatego warto od
najmłodszych lat budować w nich zdrowe nawyki.

Jak pić wodę?

To co najważniejsze, wodę należy pić regularnie, między posiłkami – najlepiej często, ale w mniejszych ilościach. Dzięki temu organizm lepiej przyswoi płyny. Jednorazowe przyjęcie zbyt dużej porcji wody może doprowadzić natomiast do wypłukiwania soli mineralnych. Organizm z reguły sam sygnalizuje, że potrzebuje płynów. Nie należy jednak doprowadzać do przedłużającego się, silnego uczucia pragnienia – świadczy to bowiem o odwodnieniu, które może być niebezpieczne dla zdrowia.

Warto sięgnąć po wodę tuż po przebudzeniu. Wypicie rano szklanki tego płynu, a nawet 2-3 (w zależności od wagi ciała) pozwoli bowiem uzupełnić niedobory wody powstałe w nocy oraz pobudzić przemianę materii.

TO CO POLECAM

Wodę na kolejny dzień w ilości ok 2 – 2.5l należy przygotować już wieczorem i na noc pozostawić w szklanym dzbanku. Dodać, szczyptę soli kamiennej, kilka plastrów imbiru lub/i kardamon, goździki, łyżeczkę surowego miodu. Dodatki takie wykazują przeciwzapalne działanie. Rano można dodać sok z cytryny lub/i 1-2 łyżki octu jabłkowego. Płyny, jak i soki należy przyjmować na ok.30min przed posiłkiem i na ok 1h do  po posiłku. Dzięki temu nie rozcieńczamy odpowiedniego stężenia enzymów trawiennych, niezbędnych do prawidłowych procesów metabolicznych.

Rano na czczo wypijamy 1-2 szklanki tak przygotowanego płynu. Nawodni nas to po nocy. Oczyści i przygotuj układ pokarmowy do przyjmowania posiłków. Cześć tak przygotowanej wody ok 1l zabieramy ze sobą w bidonie (najlepiej szklanym) do pracy. Musimy nauczyć się, że wodę zawsze mamy w zasięgu wzroku i ręki, co chwila popijając małymi łykami. Jakieś 60 do 70% dziennej podaży wody powinna być wypijana w pierwszej części dnia. Po powrocie do domy resztę wody z dzbanka dopijamy do wieczorowej pory, tak by na koniec dnia był pusty. Dzięki temu możemy monitorować ile wody faktycznie w ciągu dnia spożyliśmy. Pusty dzbanek jest sygnałem do przygotowania kolejnej porcji wody na kolejny dzień.

Życzę wam pełnego, co ważne, fizjologicznie niezbędnego nawodnienia własnego organizmu. To się po prostu wysoce opłaca.