fbpx
strategia zdrowia

Co oznaczają kolory warzyw?

Sprawdź, które warzywa i owoce warto włączyć do diety

Kolor warzyw i owoców ma znaczenie! Barwa warzywa lub owocu mówi o jego właściwościach i zawartych w nim wartościach odżywczych. Sprawdź, co kolor warzyw i owoców mówi o ich właściwościach zdrowotnych.

Warzywa i owce są jednym z najważniejszych składników zdrowej diety. Zawierają wiele witamin, minerałów (potasu, żelaza, wapnia, selenu, magnezu, miedzi, manganu, cynku, jodu, fosforu) oraz błonnika pokarmowego.

Szczególnie cennym składnikiem warzyw i owoców są antyoksydanty, czyli związki chroniące organizm przed szkodliwym działaniem wolnych rodników. Należą do nich kwas askorbinowy (witamina C), retinole (witamina A), tokewferole (witamina E) i karotenoidy.

Antyoksydanty neutralizują wolne rodniki i przeciwdziałają starzeniu organizmu oraz zmniejszają ryzyko wielu chorób, m.in. miażdżycy, chorób serca, nowotworów, cukrzycy, reumatoidalnego zapalenia stawów czy schorzeń neurologicznych jak choroba Parkinsona i choroba Alzheimera.

Błonnik pokarmowy zawarty w warzywach i owcach wspomaga funkcjonowanie przewodu pokarmowego, przyspieszenie perystaltyki jelit i zapobiega zaparciom, oczyszcza organizm z toksyn, obniża ciśnienie krwi oraz poziom cholesterolu i trójglicerydów.

Warzywa i owoce zostały podzielone na pięć podstawowych grup kolorystycznych. Każda odznacza się innymi właściwościami zdrowotnymi. Warto zatem zadbać o różnorodność na talerzu, tak, by znalazły się na nim warzywa z każdej grupy kolorystycznej.

Bogactwo na talerzu oznacza bogactwo korzyści dla zdrowia. A oto podstawowe grypy kolorystyczne warzyw:

?Czerwone owoce i warzywa takie jak pomidory buraki, czerwona kapusta, czerwona papryka, rzodkiewka, truskawki, maliny, wiśnie, czerwone grejpfruty, jabłka, arbuzy, owoc granatu są bogatym źródłem witaminy C i antocyjanów – związków z grupy flawonoidów, występują w soku komórkowym roślin. Witamina C i antocyjany są silnymi antyoksydantami, które ochraniają organizm przed działaniem słońca i wolnych rodników.

?Żółte i pomarańczowe owoce i warzywa – cytrusy, banany, gruszki, marchew, dynia, brzozowskie, morele, mango, ananas, papaja są bogate w beta-karoten, witaminy A i C oraz potas. Chronią skórę przed szkodliwym działaniem słońca i wolnymi rodnikami, regulują ciśnienie krwi i poziom cholesterolu ,zapobiegają obrzękom, regulują gospodarkę wodną organizmu. Beta-karoten ma zbawienny wpływ na stan skóry i włosów oraz dobrej kondycji wzroku. Opóźnia proces zwyrodnieniowy plamki żółtej odpowiedzialnej za rozróżnianie kolorów i kształtów oraz ostrość widzenia.

?Zielone warzywa i owoce – brokuły, szpinak, sałata, brukselka, groszek, jarmuż, zielona kapusta, gorczyca, kiwi, rzeżucha zawierają luteinę, indole, witaminę K i potas. Wzmacniają wzrok i naczynia krwionośne w skórze, działają przeciwnowotworowo i zapobiegają obrzękom.

?Białe warzywa i owoce – cebula, czosnek, por, szczypior są bogate w naturalny antybiotyk – allicynę. Allicyna ma silne działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjnie, dlatego podczas przeziębienia powinno się jeść czosnek oraz pić syrop z cebuli.
Białe warzywa i owoce zawierają także flawonoidy (przeciwutleniacze) oraz siarkę, stymulującą proces uzyskiwania prawidłowych proporcji między cholesterolem LDL i HDL.

?Niebieskie warzywa i owoce – bakłażany, fioletowe winogrona, jagody, śliwki, czarna porzeczka, aronia, owoce czarnego bzu, rodzynki zawierają antocyjany, polifenole i witaminę C. Opóźniają starzenie się skóry oraz działają przeciw-nowotworowo.