fbpx
strategia zdrowia

Żołądek z odpowiednim pH kluczem do zdrowia

„NIEDOKWASZONY” ŻOŁĄDEK MOŻE I NAJCZĘŚCIEJ JEST PRZYCZYNĄ WIELU CHORÓB. Czy zdajesz sobie z tego sprawę?

Prawidłowe pH w żołądku to jedna z najważniejszych kwestii zdrowotnych, o którą należy odpowiednio zadbać.

Objawy niedokwaszenia to najczęściej takie dolegliwości jak: zgaga, refluks, zaparcia, wzdęcia, gazy, nietolerancje pokarmowe, NIEDOBORY WITAMIN I SKŁADNIKÓW MINERALNYCH, przerost grzybów i bakterii, pasożytów, a nawet depresji oraz choroby niedokrwiennej serca, wrzody żołądka i dwunastnicy.

Mimo tak wielu poważnych konsekwencji zdrowotnych, nadal powyższy temat jest mało znany.

Nasz żołądek został stworzony do pracy w bardzo kwaśnym środowisku. Prawidłowe pH żołądka wynosi ok 1 – 2,5. Wówczas mamy właściwy poziom kwasu solnego, a enzymy trawienne produkowane w żołądku prawidłowo pełnią swoje podstawowe funkcję jak: -rozkładanie pokarmu (głównie białka) -dezynfekcja, -niszczenie bakterii, -jajeczek pasożytów i innych patogenów.

W rzeczywistości wiele osób ma zniszczony żołądek co zawdzięczamy obecnemu stylowi życia. Nieodpowiednia dieta, antybiotyki, NLPZ, stres, brak snu i odpowiedniej regeneracji, używki, szybkie jedzenie, jedzenie przed snem, przejadanie się, popijanie posiłków – wszystkie te czynniki mocno wpływają na zaburzenia pracy nie tylko żołądka a CAŁEGO przewodu pokarmowego.

 

TRAWIENIE W ŻOŁĄDKU
Co dzieje się więc w żołądku, w którym pH jest za wysokie?
Na poziomie żołądka trawione są przede wszystkim białka. Kwas solny oraz enzymy zwarte w sokach żołądkowych (pepsyna, lizozym, rennina) nie pełnią swojej funkcji w nieodpowiednio kwaśnym środowisku. To ma swoje konsekwencje w dysfunkcji procesów trawiennych również w dalszych odcinkach układu pokarmowego.

 

PROBLEMY TRAWIENNE, NIEDOBORY POKARMOWE, PASOŻYTY
Jeżeli nasz żołądek ma za wysokie pH – powyżej 3, białka nie są odpowiednio trawione. Stwarza to ryzyko niedoborów aminokwasów egzogennych oraz wielu innych substancji, np. witaminy z grupy B (w szczególności B12) obecnych w produktach pochodzenia zwierzęcego.

 

CO SIĘ DZIEJE Z TAKIM NIESTRAWIONYM BIAŁKIEM?
Nierozłożone proteiny gniją i zalegają w jelitach doprowadzając do dysbiozy mikrobioty jelitowej, przerost PATOGENNYCH mikroorganizmów oraz uszkodzeń śródbłonka. Część niestrawionych białek przedostając się do krwiobiegu destabilizuje układ odpornościowy. Układ widzi je jako obce białka i atakuje, w konsekwencji doprowadzając do alergii, nadwrażliwości i nietolerancji pokarmowych oraz chorób autoimmunologicznych.

 

ZGAGA I REFLUKS A NIEDOKWASZENIE ŻOŁĄDKA

Co jest przyczyną zarzucania kwaśnej treści żołądkowej do przełyku? Okazuje się, że najczęściej nie jest to nadkwasota, a niedokwaszenie żołądka.

Jeżeli żołądek ma za wysokie pH jego górny zwieracz w naturalny sposób nie domyka się, co kończy się cofaniem kwaśnej treści pokarmowej bo im bardziej kwaśno, tym zwieracz mocniej się zaciska.

Biorąc popularne leki zobojętniające pozbywamy się objawu zgagi czyli uczucia pieczenia w żołądku, ale tym samym pogłębiamy samą przyczynę czyli za wysokie pH na poziomie żołądka a to w konsekwencji może doprowadzić do o wile poważniejszych schorzeń.

 

BEZSENNOŚĆ – DEPRESJA

Jaki jest związek między bezsennością, a niedokwaszonym żołądkiem i depresją?

Nieprzespana noc to nic przyjemnego. Bezsenność, trudności z zaśnięciem, częste wybudzanie ze snu dotykają bardzo wielu osób. Kłopoty te sprawiają, że człowiek cierpi z powodu złego samopoczucia, jest zmęczony, brakuje mu koncentracji.

Prawidłowy sen zawdzięczamy związkowi o nazwie melatonina. Jest to pochodna tryptofanu, który należy do aminokwasów, a więc związków, które budują białka. Jeżeli masz niedokwaszony żołądek, nie trawisz odpowiednio białek, a przez to nie wchłaniasz aminokwasów, narażasz się na niedobory tryptofanu, a w konsekwencji melatoniny odpowiedzialnej za głęboki sen.

Tryptofan m.inn. jest też prekursorem serotoniny – hormonu szczęścia. Serotonina wydzielana jest w podwzgórzu i odpowiada za przekazywanie informacji pomiędzy komórkami mózgowymi, powstaje ona w wyniku rozkładu właśnie tryptofanu. Jego niski poziom zatem objawia się złym samopoczuciem, niskim poziomem energii i stanami depresyjnymi.

Oczywistym jest fakt, że bezsenności czyli brak podstawowej regeneracji będzie silnym czynnikiem wpływającym na pogłębianie depresji.

 

CHOROBA NIEDOKRWIENNA SERCA I ZAWAŁ

Jaki jest związek między niedokwaszonym żołądkiem, a zawałem serca?

Jedną z najpoważniejszych przyczyn ChNS jest podwyższony poziom homocysteiny – wskaźnika stanu zapalnego naczyń krwionośnych. Wysoki poziom tego związku spowodowany jest niedoborami witamin z grupy B, a dokładniej B12, B6, B9 czyli kwasu foliowego.

Niedokwaszony żołądek to brak wchłaniania tych witamin, przez co Twój organizm nie będzie utylizował homocysteiny do metioniny lub cysteiny powodując stan zapalny naczyń krwionośnych. Bardzo prosta zależność. Dlatego często suplementacja zmetylowanymi formami witamin z grupy B jest dużo skuteczniejsza w prewencji choroby wieńcowej niż powszechnie przepisywane statyny.

 

JAK ZDIAGNOZOWAĆ NIEDOKWASZENIE?

Objawy zakwaszenia żołądka i niedokwaszenia są praktycznie takie same. Zasada przeciwdziałania bardzo odmienna, wręcz przeciwstawna. Zanim zaczniesz przeciwdziałać niedokwaszeniu należy prawidłowo to ocenić. Jednak nadmiar kwasu żołądkowego występuje tylko u kilku procent osób. Skutecznym sposobem neutralizacji kwasu żołądkowego przy zachowaniu jego funkcji jest spożywanie miodu.

Zgaga, refluks to w ponad 90% przypadków niedobory kwasu żołądkowego

W celu określenia faktycznego poziomu HCL twojego żołądka najlepiej wybrać się do gastrologa aby pobrać soki żołądkowe i ocenić ich pH.

Jest też drugi, domowy sposób. Wystarczy rano, na czczo wypić połowę szklanki wody z dodatkiem łyżeczki świeżej sody oczyszczonej. Po wypiciu mikstury mierzymy czas i czekamy, aż nam się odbije. Kwas solny w reakcji z sodą reaguje, wydzielając dwutlenek węgla przez co dochodzi do odbicia. Jak interpretować wyniki testu?

Czasy odbicia – liczymy czas
– już podczas picia wody z sodą oznacza silną nadkwasotę
– do 40 sek po wypiciu: nadkwasota – im bliżej 40 sek tym mniejsza
– 40 do 90 sek – dobre zakwaszenie
– 90 do 180 sek – słabe, im bliżej 180 sek tym gorzej
– powyżej 180 sek lub w cale to sygnał o poważnym problemie

 

JAK ZAKWASIĆ ŻOŁĄDEK?

Wiele badań dowiodło, że wyleczenie domowymi sposobami jest całkiem możliwe.

Zakwaszanie żołądka zawsze zaczynamy od jego prawidłowego nawodnienia w celu utworzenia odpowiednio grubej śluzówki. Jeżeli zaczniemy zakwaszać żołądek bez jego odpowiedniego nawodnienia, możemy narazić się na odczuwanie bólu przez podrażnienie śluzówki.

Dodatkowo ok 80% wypijanej wody, powinno zawierać niewielki dodatek soli kamiennej – polska Kłodawa lub himalajska. Zaraz po przebudzeniu wypij pierwszą szklankę takiej wody.

Ocet jabłkowy fermentowany – najprostsza metoda zakwaszenia to picie 15 min przed głównymi posiłkami 2 łyżek octu jabłkowego fermentowanego, naturalnie mętnego wymieszanego z połową szklanki wody. Zakwaszanie możemy zacząć od 1 łyżki. Nie używamy octu spirytusowego!

Woda z cytryną – zamiast octu jabłkowego możemy użyć soku z cytryny, którego pH wynosi między 2-2,5

Betaina HCl – mercedes wśród substancji regulujących pH żołądka. Najczęściej występuje 500 – 650 mg na kapsułkę. Suplementuje się go wraz z enzymami trawiennymi.
Ilość i sposób uzależniony jest od indywidualnych potrzeb. Zasada jest taka, że na 1 kaps HCL przyjmuje się również 1 kaps z enzymami. Przy dużym niedokwaszeniu stosuje się od 5 do 7 kaps. UWAGA – większe ilości należy stosować według odpowiedniego schematu – O tym innym razem, bo jest to bardzo skuteczna metoda.

Jest też wiele ziół wspomagających ogólne procesy trawienne.
Głównie należą do nich: anyż, seler, koper włoski, oregano, imbir, kminek, bazylia, mniszek lekarski, karczoch zwyczajny, szczaw kędzierzawy, gorzknik kanadyjski, chmiel zwyczajny, ostropest plamisty, mięta pieprzowa. Najlepiej wprowadzić je na stałe do naszej codziennej diety.

Oczywiście jako dietetyk podkreślę, że wiele zaleceń żywieniowych bardzo skutecznie wpłynie na regulację nie tylko żołądka pod kątem właściwego zakwaszenia ale również pracy całego układu pokarmowego, uwzględniając zarówno procesy trawienne, jak i to co jest wysoce istotne, czyli wchłanianie wszelkich wartości odżywczych dostarczanych wraz z pożywieniem.

– Strategia Zdrowia –
Diet Coaching
Dietetyk Adam Kostrzewa