fbpx

Nawodnienie – rekomendacje

Woda jest podstawowym elementem biosfery, bez której nie ma możliwości istnieć organiczna przyroda. Tam, gdzie jest woda, jest i życie.

Nasza krew i limfa nie jest niczym innym niż roztworem wody o złożonym chemicznym składzie. Ani jedna komórka naszego organizmu nie może się obyć bez wody. Woda jest niezbędna zarówno, jako rozpuszczalnik dla odżywczych elementów organizmu jak i dla procesu syntezy i przemiany materii.

Niemal każda reakcja biochemiczna zachodząca w naszym organizmie zachodzi przy jej udziale. Nasze ciało w ok. 70% składa się właśnie z wody. Czyli przy masie ciała 70kg, woda to ok. 50 litrów. Spełnia ona niezliczone funkcje. Transportuje składniki odżywcze, rozpuszcza i wydala zbędne produkty przemiany materii oraz w 80% toksyn, reguluje temperaturę ciała. Stanowi 95% składu krwi. Zwróćmy uwagę tu na istotną informację. Te 50 litrów wody z powyższego przykładu wykonuje w ciągu doby olbrzymią użytkową pracę. Można obrazowo i w skrócie określić, że w ciągu tego czasu zostaje ona w znaczny sposób zużyta czy też zabrudzona oraz wydalona.

Odpowiednia ilość tzn. 30ml na każde 1 kg wagi ciała. Z czego to wynika?? Jest to optymalna ilość, by nasz organizm był w stanie na bieżąco oczyszczać się z toksyn i utrzymać na odpowiednim poziomie, wszystkie procesy biochemiczno-elektryczne, które nieustannie zachodzą w naszym organizmie.

Jeżeli nie wypijamy odpowiedniej ilości wody, magazynujemy w sobie trujące toksyny, gdyż 80% toksyn rozpuszcza się i wyprowadzane jest z organizmu dzięki wodzie.

Mocno polecam wypić rano po przebudzeniu ok pół litra, ciepłej wody ok 36C, z takimi dodatkami jak: wyciśnięta świeżo połowa cytryny, lub/i szczyptą cynamonu, 2 łyżki organicznego octu jabłkowego, szczyptą soli kamiennej. Oczyści i przygotuje to układ pokarmowy do przyjęcia pierwszego posiłku. Uzupełni również zapasy płynów po nocy. Polecam również zasypiać w zasięgu szklaki z wodą. Uzupełniaj ją przy każdym wybudzeniu o ile nie będzie to zaburzać rytmu kolejnych faz snu.

Zamieniając standardową czarną herbatkę na zioła, wzmocnimy nasz organizm o cały arsenał prozdrowotnych związków. Co istotne płyny należy pić na ok 30 min przed posiłkiem i nie wcześniej niż 1h po nim.

Szkoda, że nie jest grzechem pić wodę – powiedział pewien Włoch. – Tak świetnie by smakowała.

– Georg Christoph Lichtenberg –